POWIĘKSZANIE PIERSI – PRZECZEP TKANKI TŁUSZCZOWEJ

Opis zabiegu:

Przeszczep własnej tkanki tłuszczowej zwany też niekiedy lipoiniekcją polega na pobraniu, tkanki tłuszczowej z miejsc, w których występuje ona w nadmiarze (np. podbrzusze, pośladki, boczna powierzchnia ud). Często jednak w celu uzyskania odpowiedniej ilości tkanki przeszczep pobierany jest również z innych miejsc, jak np: talia, kolana, kark, ramiona, itd.

Tkanki pobierane są w taki sposób, aby uzyskać jak najwięcej nieuszkodzonych komórek tłuszczowych, nadających się do dalszego wykorzystania i wstrzyknięcia ich po odpowiednim przygotowaniu, w wybrane okolice.

Tłuszcz podaje się w odpowiedniej ilości i równomiernie oraz w taki sposób, aby zmaksymalizować przyjęcie komórek przez organizm. Jednorazowe podanie tkanki tłuszczowej ujędrni piersi i powiększy ich objętość nawet o cały rozmiar. W celu uzyskania większego powiększenia piersi należy zabieg powtórzyć, nie wcześniej jednak niż po trzech –czterech miesiącach.

Warto podkreślić, że ilość tkanki tłuszczowej jaką się przeszczepia za pierwszym razem jest niewielka (kilka- kilkadziesiąt cm3 ), a efekt nie jest permanentny (na ogół część tkanki tłuszczowej wchłania się po upływie 3-6 miesięcy).

Dla kogo: Zabieg polecany jest kobietom w wieku pomiędzy 30. a 50. rokiem życia, których naturalne piersi nie są zbyt duże, a stopień ich opadania umiarkowany lub tych, które na skutek spadku masy ciała lub karmienia piersią pragną odzyskać dawny kształt. Zabieg wykonuje się również w celu rekonstrukcji po mastektomii.

Zalecenia pozabiegowe:

Po zabiegu i założeniu opatrunków pacjentka może wrócić do domu niemal od razu. W ciągu pierwszych 7 dni po zabiegu wskazane jest ograniczenie wysiłku fizycznego.

Dokumenty dotyczące zabiegu do pobrania:

Czas niezdolności do pracy:

Nie ma przeciwwskazań do natychmiastowego powrotu do pracy. W zależności od indywidualnych odczuć pacjenta absencja zawodowa może wynosić od 1 do 10 – 14 dni.

Czas trwania zabiegu: 2,5 godzin
Rodzaj znieczulenia: analgosedacja (w obecności lekarza anestezjologa)
Wymagane badania:

WYNIKI BADAŃ LABORATORYJNYCH BEZWZGLĘDNE DO PRZEPROWADZENIA ZNIECZULENIA

Morfologia krwi

Układ krzepnięcia krwi ( APTT, INR, PT )

Elektrolity ( Na+, K+)

Glikiemia

ALAT, AspAt

Kreatynina

Mocznik

W razie chorób tarczycy hormony : ○TSH ○fT4 ○fT3 ●EKG

RTG- klatki piersiowej nie starsze niż rok ( w uzasadnionych przypadkach)

HbsAg

Anty-Hbs

Anty-HCV .

USG PIERSI

Czas pobytu klinice:

nie wymagane , opcjonalnie doba szpitalu

Przeciwwskazania do zabiegu: Aktywna choroba nowotworowa, stan zapalny piersi, ciąża

PRZED

PO

PRZED

PO

PRZED

PO