Poszerzone i rozciągnięte żyły powierzchniowe (żylaki) mogą być przyczyną bolesnych skurczów mięśni, stóp i podudzi, obrzęków i pieczenia, a nawet owrzodzenia dolnych części nóg. Zaniedbanie dolegliwości może doprowadzić do szeregu groźnych powikłań: niewydolności żylnej, zapalenia żył głębokich i w konsekwencji groźnym dla życia zatorem (zatkaniem naczyń krwionośnych).
U chorych z niewydolnością żylną indywidualna decyzja co do wyboru najlepszego sposobu leczenia zostaje podjęta na podstawie wyników dokładnego badania klinicznego oraz badania dopplerowskiego. Leczenie chirurgiczne żylaków brane jest pod uwagę jedynie w przypadku drożności układu żył głębokich.
LASEROWE USUWANIE ŻYLAKÓW – zabieg polega na naświetlaniu zmienionej chorobowo żyły za pomocą wprowadzonego do jego wnętrza kwarcowego światłowodu zasilanego światłem lasera, przemieszczający się w żyle światłowód, dzięki emitowanym impulsom świetlnym o wymaganej częstotliwości, zamyka ją od środka bez potrzeby jej usuwania. Po zabiegu zostaje tylko mała blizna po nakłuciu światłowodu, a żyła ulega zwłóknieniu. Metoda ta pozwala uniknąć chirurgicznych cięcia w pachwinie i krwiaka pooperacyjnego związanego z klasycznym zabiegiem.