ZAMYKANIE ROZSZERZONYCH NACZYŃ

Powstanie rozszerzonych naczyń krwionośnych:

Na proces ten składa się wiele różnych czynników (u kobiet najczęściej jest to efekt działania estrogenów na mięśnie naczyń włosowatych). Pierwszym klinicznym objawem jest zaczerwienienie tzw. rumień. Początkowo rumień mija, ale z biegiem czasu utrwala się i pozostaje na stałe. W konsekwencji powstają wyraźne, trwałe rozszerzone naczynia krwionośne, które są widoczne przez naskórek. Takie zmiany określamy terminem teleangiektazji.

Trwale rozszerzone naczynia włosowate splotu podbrodawkowego skóry, które uwidaczniają się przez naskórek w postaci czerwonych „nitek”. W skrajnych przypadkach mogą one ściśle przylegać do siebie tak, że dają obraz jednorodnego zaczerwienienia.

Nieprawidłowa pielęgnacja skóry, źle dobrane kosmetyki mogą nasilić jej „naczyniowy charakter”

Opis zabiegu:

Energia świetlna emitowana z lasera jest pochłaniana przez czerwony barwnik krwi, tj. hemoglobinę, a krew „ścina się” i niszczy od wewnątrz ściany naczynia krwionośnego. Po pewnym czasie naczynie jest samoczynnie usuwane z organizmu. Aby zamknąć wszystkie popękane naczynia krwionośne z reguły potrzeba od 1 do 3 zabiegów wykonywanych w ciągu kilku miesięcy. Zależy to od: ilości, średnicy i koloru naczyń oraz głębokości ich położenia. Aby zamknąć wszystkie popękane naczynia krwionośne, z reguły potrzeba od 1 do 5 zabiegów wykonywanych w ciągu kilku miesięcy.

Zalecenia pozabiegowe:

Należy stosować łagodne i bezzapachowe kosmetyki przeznaczone do cery naczynkowej, które zawierają składniki, takie jak witamina K, wyciąg z kasztanowca czy arniki górskie. Ponadto niezbędne są także kremy z filtrami UVA i UVB (50 SPF); kremy z witaminą K, kremy nawilżające, lipidowe;

Po zabiegu należy unikać ekspozycji skóry na słońce i nagłych zmian temperatur, w związku z tym jesień i zima to najlepszy okres na wykonywanie zabiegów.

Czas niezdolności do pracy:

Nie ma konieczności przerywania pracy zawodowej.

Czas trwania zabiegu: 15- 60 minut w zależności od obszaru
Rodzaj znieczulenia: nie wymagane
Wymagane badania: nie wymagane
Czas pobytu klinice: nie wymagane
Przeciwwskazania do zabiegu: ciąża,  cukrzyca,  stosowanie leków światłouczulających,  picie ziół nagietek, dziurawiec, szałwia ,   opalona skóra oraz IV, V i VI typ skóry,   stosowanie antykoagulantów (leków obniżających krzepliwość krwi), zaburzenia krzepnięcia, tendencja do bliznowców

Naczyniak:

Częstość występowania naczyniaków jest największa w okresie najwcześniejszego dzieciństwa i stopniowo maleje z wiekiem. Zaburzenie to częściej pojawia się u płci żeńskiej.

Przyczyny: istotą powstawania naczyniaków jest proliferacja komórek śródbłonka naczyniowego. Większość naczyniaków przechodzi 2 fazy rozwoju: proliferacji i inwolucji. Naczyniaki mogą towarzyszyć chorobom uwarunkowanym genetycznie niosącym za sobą groźne powikłania (choroba Rendu-Osler-Webera; choroba von Hippla i Lindaua).

Objawy: naczyniaki najczęściej lokalizują się w obrębie skóry głowy i karku. Powierzchowne naczyniaki mają postać żywoczerwonych punktów, najczęściej lekko wyniosłych o średnicy najczęściej ok. 1-3mm. Głębsze prześwitują niebiesko przez skórę. Inną postacią naczyniaków są naczyniaki o charakterze plamy z wina porto. Występują rzadko, najczęściej po jednej stronie ciała.

Leczenie: po częściowym ograniczeniu się naczyniaka, resztkowe zmiany można skutecznie usuwać laserem.