KOREKCJA ODSTAJĄCYCH USZU

Opis zabiegu:

Uszy odstają zwykle z powodu zbytniego spłaszczenia chrząstki małżowin usznych. Ponieważ wzrost małżowiny usznej do piątego roku życia jest prawie zakończony, można podejmować operację jeszcze przed rozpoczęciem szkoły podstawowej. Przeprowadza się ją zwykle w znieczuleniu miejscowym, także w asyście anestezjologa (tzw. sedacja). Cięcie skórne znajduje się na tylnej powierzchni małżowiny usznej, a po okresie rekonwalescencji blizny są niewidoczne. Nadmiar chrząstki jest usuwany, a jej pozostała część jest odpowiednio modelowana i mocowana we właściwym położeniu szwami wchłanialnymi. Skórę zamyka się cienkimi szwami niewchłanialnymi, wymagającymi późniejszego usunięcia po okresie 7 dni.

Zalecenia pozabiegowe:

Po zabiegu pacjent idzie do domu. Przez 6 tygodni należy chodzić w opasce ochronnej 24 h/dobę, po tym czasie należy zakładać ją wyłącznie do spania. Postępowanie to chroni uszy przed odgięciem, co mogłoby skutkować uszkodzeniem szwów wewnętrznych i ponownym odstawaniem ucha. Szwy zewnętrzne założone na skórę po tygodniu zdejmowane są przez lekarza.

Dokumenty dotyczące zabiegu do pobrania:

Czas niezdolności do pracy:

Okres absencji w pracy, bądź szkole wynosi zwykle około 7 dni.

Czas trwania zabiegu: 1 – 1,5 godziny
Rodzaj znieczulenia: miejscowe
Wymagane badania znieczulenie miejscowe: morfologia, wskaźniki krzepnięcia (APTT/INR), poziom elektrolitów (Na,  K)
Czas pobytu w klinice: nie wymagane
Przeciwwskazania do zabiegu: zaburzenia krzepliwości krwi, ciąża, złe wyniki badań krwi, infekcje w obrębie twarzy (w tym opryszczka)